Nově vybraný ředitel Budvaru Petr Dvořák pracoval pro AB InBev v minulosti jako ředitel pro střední Evropu. Poté pracoval pro SABMiller mimo jiné poslední dva roky, kdy bylo rozhodnuto o obřím sloučení zase se skupinou AB InBev, která má vážný zájem na likvidaci posledního českého národního podniku. A proto si musíme chtěj nechtěj položit otázku, jaké budou tedy opravdové cíle nového ředitele Petra Dvořáka? Respektive, jaké bude mít zadání, když byl vybrán v rozporu se závěry výběrové komise. Nemohu jinak, než mít vážnou obavu, že se nemusí slučovat se zájmy Budvaru, potažmo našich občanů. Už samotný výběr ředitele provázejí pochybnosti a mám obavy, že jsme svědky klientelismu.
Výběr kandidátů zajišťovala personální agentura, která byla sama vybrána bez jakéhokoliv výběrového řízení. Vláda se tím nijak nezabývala, ministr to ani vládě nepředložil. Majitel agentury pro výběr ředitele je viceprezidentem americké obchodní komory, ve které byla členem přes dceřinou společnost i skupina AB InBev. Navíc se již v médiích objevila informace, že popravdě výběrová komise doporučila na prvním místě nikoliv Petra Dvořáka, ale Adama Brože. Adam Brož by byl přitom člověk, který by zajisté nebyl výsadkem amerického koncernu, nýbrž člověkem, který by mohl bezpečně zajistit úspěšné pokračování národního podniku. Je totiž dlouholetým, v oboru vysoce ceněným sládkem a výrobním ředitelem Budvaru.
Nemohu se zbavit dojmu, že ministr Jurečka nejedná v zájmu jediného českého národního podniku, ale v zájmu amerického nadnárodního koncernu, kterému doteď naše česká strana hrdě a úspěšně vzdorovala.
JUDr. Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
OV KSČM Trutnov