Kandidáti do Evropského parlamentu
Volební program

Nejnovější články

Partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické. A pok...

Číst dále..


Připravovaná reforma financování škol, která by měla začít platit od r...

Číst dále..


O senátní volby nemá nikdo zájem, což je vidět na volební účasti. Jsou...

Číst dále..


Grospič1Partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické. A pokud jde o vztahy obou zemí. Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila. Uvedl pražský primátor za Pirátskou stranu Zdeněk Hřib. Odpověděl tak na slova mluvčího čínského ministerstva zahraničí, který vyzval vedení Prahy a primátora k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Zástupci pražské koalice se totiž před nedávnem shodli na tom, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Následně Číňané zrušili plánované turné pražských filharmoniků.
Připravovaná reforma financování škol, která by měla začít platit od roku 2020, budí u jejich zřizovatelů obavy. Nejnověji se ozvala středočeská města Kladno a Slaný, podle nichž to bude pro některé školy znamenat méně peněz.

Podle vedení Kladna a Slaného reforma pro základní školy se zaplněnými třídami znamená méně peněz, než dostávaly dosud. ČTK to řekli primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) a starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Do kladenských základních škol nyní dochází přibližně 7000 žáků, do slánských zhruba 2000. Změna financování škol, které nyní vychází z příspěvku na žáka, by se nově měla odvíjet od platby na počet vyučovacích hodin, o který škola požádá, i když by měly být nastavené určité limity, uvedl starosta Slaného.
O senátní volby nemá nikdo zájem, což je vidět na volební účasti. Jsou to zbytečně vynaložené peníze. Proto jsme navrhli změnu volebního zákona. Novela by měla zavést jednokolovou volbu senátorů místo dvoukolové a nově by voliči na jednom hlasovacím lístku stanovili podle svých preferencí pořadí kandidátů.

Náš návrh nemusí projít, protože nová pravidla pro volby chystá za účasti všech partají také resort vnitra.

Výhodou jednokolové volby je fakt, že se budou konat vždy zároveň s volbami do zastupitelstev krajů nebo do zastupitelstev obcí. „Mělo by tak dojít i k vyšší účasti voličů a tím pak i k vyšší legitimitě Senátu,“ řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Autor:
Mediální úsek ÚV KSČM
KojzarFrantišek Čuba není už skutečně mezi námi. Zemřel po dlouhé těžké nemoci, tak stručně informuje většina mainstreamových tiskovin, pokud ovšem smrt tohoto zemědělce a politika zaznamenaly. Mají proč o něm mlčet. Ukázal totiž, že za socialismu je možné dosáhnout takových zemědělských výsledků, jaké se nedosahovaly ani v těch zemědělsky nejprogresívnějších západních zemích. Byl jsem u něho mnohokrát. Při každé mé návštěvě, i když byl velmi zaměstnán, mě alespoň nakrátko přijal a hovořili jsme spolu o mnoha problémových otázkách.Byl otevřený, měl svou hlavu a dokázal stát za svými názory, ale i uznat, že v tom nebo onom se mýlil.

Ano, mám tam již mnoho přátel. Lidé jsou velmi milí a pohostinní. Velmi mně pomáhají. Jsou vděčni za pomoc a podporu, které jim poskytujeme.

Co nového jste tam, po roce od vašeho posledního pobytu, zaznamenal?

Ve stručnosti připomenu některé významné novinky. V obou lidových republikách se podařilo uspořádat volby do tamních Lidových sovětů-parlamentů a také volby hlav států (nejvyšších představitelů).
NAHORU